Természetes menedék – Féltetős menedék és a Willow bed
Ha nyitott szemmel járjuk az erdőt, rengeteg menedék létrehozására alkalmas kidőlt fát találhatunk, amiből bár sok munkával, de akár tartós táborhelyet is építhetünk. Lehetőségeinknek csak a fantáziánk és az időnk szabhat határt. Különböző cserjék-bokrok is alkalmasak lehetnek szükségmenedéknek, amelyek tetejét átszőtte mondjuk: szeder, iszalag, komló, vadszőlő, stb. Télen ezek alatt akár hómentes részek is lehetnek! Gyors megoldás lehet a mezőgazdasági földek szélén néha fellelhető szalma bálák felhasználásával kialakított menedék is, amennyiben mozdítható méretű bálákat találunk.
Féloldalas / féltetős menedék
Keressünk két egymástól nagyjából 2 m-re álló fát. Egy a két fa közötti távolságot áthidaló ágat, kb. 1,75-2 magasságban rögzítsük azt a fához. Erre használjunk kötöző anyagot, a legolcsóbb megoldás erre, ha a paracord helyett pl.: berántó zsinórral dolgozunk. De ha van, kedvünk használhatunk természetes alapanyagokból saját magunk által font kötelet is. (pl.: csalánból fonható kötél, de a luc-, jegenye- és a fenyő gyökere is egy nagyon erős kötöző anyag) Ha ezzel megvagyunk, a várható szél irányában kb. 1 m-re a két kiválasztott fától helyezzünk el egy hasonló hosszúságú ágat. Ezt több helyen cövekekkel rögzítsünk. Igyekezzük a tető esését a lehető legmeredekebben tartani, így heves esőzés esetén is megfelelő védelmet nyújt. (A túlmeredek tetőesés sem jó, mert úgy meg felülről fogunk beázni, nem lesz elég „mély” a menedék!) Kössünk a keret két szélére, illetve a belsejére is több helyen is fákat keresztben és átlósan, így sokkal egyszerűbb lesz elhelyezni rajta lombos ágakat. Arra figyeljünk, hogy lentről felfelé pakoljuk őket fel, a lehető legrétegesebben ezzel is növelve a tető szigetelését. Ezt a folyamatot időnként meg kell ismételni, hiszen a felhasznált anyagok elkezdenek kiszáradni.
De beboríthatjuk az egészet avarral amennyiben nagy mennyiségben áll rendelkezésre. Ha hosszú távú menedéket szeretnénk építeni, nyugodtan raktunk a keretre egy ponyvát is, így az is plusz védelmet fog nyújtani az eső ellen, sőt akár egy hő visszaverő fóliát is felrakhatunk, így ha hosszú tüzet rakunk még nagyobb mennyiségű hő fog visszaverődni a menedék faláról a testünkre.
Willow bed
A willow bed mint az a nevéből is látszódik egy fából összeállított ágy. Alapvetően két fő céllal, az egyik, hogy testünk ne közvetlenül a földdel legyen kapcsolatban, hiszen télen nagyfokú hő veszteséget jelent, ami kihűlést okozhat. A másik pedig a kényelem, hiszen ágyban alhatunk, ami egy bizonyos ideig (amíg a felhasznált anyagok ki nem száradnak) rugalmas, kényelme már-már a legjobb minőségű matracokéval vetekszik. Főleg egy átdolgozott nap után… Kialakításához két legalább 2m hosszú rönkre lesz szükségünk, ezeket egymástól maximum 1m távolságra helyezzük el és cövekekkel rögzítsük, hogy ne guruljanak el. Rakjunk rájuk ujjnyi vastag ágakat a lehető legsűrűbben, igyekezzünk friss, rugalmas alapanyagot kiválasztani. Ezzel alapvetően készen is van a willow bed-ünk alapja. A kényelmünkért még a következőket tehetjük: az ágy két végére szintén vejünk be cövekeket, ezzel tudjuk megakadályozni, hogy a keresztben felrakott ágak nem gurulnak le.
Az oldal irányú elmozdulás megakadályozására szintén felrakhatunk egy-egy hosszú ágat az alapot nyújtó ágakra merőlegesen, ezt természetesen rögzítenünk kell. Ha oldalt fekve szeretünk aludni (mint mind a két szerző) derék magasságban egy kb. 50cm-es részt szintén rögzítsünk cövekekkel. Így az éjszakai mozgolódásnál nem fordulnak ki alólunk a keresztbe tett ágak. A kényelmünk fokozására akár lobos ágakkal is boríthatjuk a fekhelyünket, ettől még puhább lesz és nő a hőszigetelés is.
Juhász Ákos és Heim Tankréd
Megjelent a Kaliber Különszám 2017 Nyár (30.) magazinban.