Autós önvédelem – Mit tegyünk közlekedési konfliktus esetén?
Rohanó világban élünk, mindenki pattanásig feszült állapotban közlekedik. És ez különösen igaz az autóvezetésre, ahol szinte minden kereszteződésben kialakulhatnának ölre menő viták arról, hogy éppen kinek volt elsőbbsége, ki ismerte fel a rá vonatkozó táblát vagy ki nem. Ilyen esetben kiszállni a létező legrosszabb megoldás, igyekezzünk a kocsiban maradni és kikerülni a veszélyhelyzetből, tehát hajtsunk tovább. Természetesen azért figyeljük a tükörben, hogy jönnek e utánunk, ha igen igyekezzük a KRESZ szabályait betartva lerázni az üldözőt. Semmiképpen se álljunk meg, végső esetben, ha ismerjük a legközelebbi rendőrőrs címét (ez viszonylag ritkán fordul elő) hajtsunk oda és kérjünk segítséget.
De mit tegyünk, ha feltételezzük, hogy valakit elütöttünk, de a környéket nem ítéljük biztonságosnak? Én ugyan azt tanácsolom, mint amit fentebb is írtam. Ha azt érzékeljük, hogy a helyszín nem biztonságos igyekezzünk a kocsiban maradni, értesítsük a rendőrséget, hiszen feltételezzük, hogy gázolás történt, személyi sérüléses balesetnél pedig mindig rendőrt és mentőt kell hívni (mert ha elengedjük az elgázoltat az pedig otthonában meghal a baleset következményei miatt az cserbenhagyásos gázolásnak minősül). Amennyiben ütik, verik a kocsit, például kővel bezúzták az egyik oldalsó ablakot akkor azonnal el kell indulni. Hajtsunk el és jelentkezzünk a legközelebbi rendőrösön. Érdemes megemlíteni, hogy kisvárosi rendőrőrsökön a KMB-s (Körzeti Megbízott) csak az előre meghirdetett fogadó óráin szokott az őrsön tartózkodni.
Az autós közlekedésnél én kifejezetten ajánlom az úgynevezett „eseményrögzítő kamera” használatát. Ez nem csak egy sima balesetnél, hanem egy esetleges támadásnál is bizonyíthatja az ártatlanságunkat amennyiben védekezésre kényszerültünk.
Fő szabály parkoláskor: Kerüljük a sötét helyeket!
Ha még napközben keresünk parkolóhelyet autónkkal, próbáljuk meg előre megítélni, hogy melyek lehetnek a legkivilágítottabb részek sötétedés után és igyekezzünk annak közelében megállni.
Értelemszerűen ennek megfelelően, amennyiben sötétedéskor keresünk parkolóhelyet szintén e szerint járjunk el, tehát igyekezzünk kivilágított helyen parkolni. Ezzel a saját dolgunkat is megkönnyítjük, hiszen kevesebb sötét sarkot kell majd szemmel tartanunk. Arra az esetre, ha a közvilágítás megszűnne, mindig legyen a táskánkban egy kisméretű elemlámpa a könnyebb tájékozódás miatt, ráadásul a sötét sarkokba akár ezzel is bevilágíthatunk, ha valami mozgást észlelünk. De különösen hasznos ez akár a mélygarázsoknál is ahol néha csak bizonyos számú lámpa ég, ki tudja, hogy mi okból…
Juhász Ákos
Megjelent a Kaliber magazin 2017 Március-i (227.) számában.