Élelmiszer – Vadászat és halászat
Vadászat
Mint azt az előző bekezdésben látni lehetet, őseink táplálékmennyiségében 20-40% volt mindössze az állati eredetű fehérje, amit a zsákmányoló életmódot folytató elődeink meg tudtak szerezni. A terjedelmi korlátozás miatt nincs lehetőség az összes lehetséges vadászati formát bemutatnunk, sem arra, hogy a cserkelés rejtelmeibe beavassuk az olvasót. Maga a primitív saját magunk által készített eszközökkel történő vadászat nagyon sok kitartást és türelmet követel, amire a mai kor átlag embere talán nem is lenne képes. A legegyszerűbb zsákmányszerzési mód pedig nem is a fegyveres vadászat, hanem a csapdázás.
A csapdázás hatékonyságát nagyban növeli, hogy állandóan kint van a területen, és „dolgozik”, amíg be van élesítve. Minél több csapdát állítunk fel, annál nagyobb az esélye a sikernek és még ott se kell lennünk a helyszínen. A csapdázás azért nagy gyakorlati tapasztalatot is igényel. Ismerni kell a csapdázni kívánt állat életmódját, mozgását, stb. Általánosságban elmondható, hogy kisebb testű állatok elfogását célozzuk meg. Pl.: Nyúl, fácán, kacsa. Legegyszerűbb és legismertebb csapda a sima drót hurok.
Csapdázás
Ezen túl magunk is készíthetünk a területen talált anyagokból különböző szerkezeteket. Az eltérő életmódot élő állatokra más-más megoldású csapdákat / kioldó szerkezeteket alkalmazunk.
A csapda kihelyezésekor megfigyeljük a területen látható jeleket: vad mozgását, váltókat, kényszer váltókat, táplálkozási helyeket, ahol jó eséllyel belesétálhat a kelepcébe a kiszemelt zsákmány. Célszerű úgynevezett terelést alkalmazni, ami nem más, mint a vad mozgásának irányítása a csapda felé. Sövény, régi kerítés, árok, stb. mind-mind természetes terelő tereptárgy. Ilyen terelő tereptárgyakat előállíthatunk mi is.
A csapdát és a kioldó szerkezetet álcázni kell, hogy a környezetébe beleolvadjon, a zsákmány ne fogjon gyanút. A videókon különböző csapda kioldók és szerkezetek láthatóak, sokkal szemléletesebben, mint ahogy írásban lehetne érzékeltetni.
Ne feledjük, hogy hazánkban a vadászat törvényileg szabályozott és engedélyhez kötött. A csapdázás, függetlenül attól, hogy élve fogó csapdáról van e szó vagy sem, csak a vadászati törvényben meghatalmazott hivatásos vadász végezheti. Csapdát csak gyakorlási céllal állítsunk, majd pedig utána bontsuk el azt. Vadászni pedig, csak a törvény által engedélyezett módokon vadásszunk.
Halászat
Magát a halászatot ne a nagy, már-már ipari mennyiségben képzeljük el. A hálóval való halászat nem gazdaságos, ha csak egy vagy pár embernek van szüksége táplálékra. Helyette kifizetődőbb, ha varsa segítségével fogunk kisméretű csalihalat majd pedig azt vagy elfogyasztjuk, vagy felhasználjuk egy nagyobb hal fogásához.
A varsát több féle képen is elkészíthetjük, amennyiben tudunk, kosarat fonni úgy egyszerűbb dolgunk van, hiszen alapvetően egy kosárformát kell készítenünk, aminek az egyik vége zárt, a szája pedig egy tölcsér alakú nyílás. Ha helyesen készítjük el őket, akkor ezen a halak csak befelé tudnak úszni, kifelé már nem, ezért a varsában ragadnak. A varsa alkalmas lehet még élőhal tárolásra is, illetve ha sok a tavi vagy folyami rák, akkor készíthetünk kifejezetten olyan varsát is, amit mélyebben helyezünk el és lehetőleg valami romlott húst tartalmaz.
Ha nem tudunk kosarat fonni, akkor jobb, ha egyszerűen kihasználjuk a természet adta lehetőségeket és egy kisméretű öblöt alakítunk, ki ahová be tudjuk terelni a halakat, de onnan kifelé már nem tudnak jönni. Ehhez készítsünk a vízpart sekély részén egy kb. 50 cm átmérőjű és 5-10cm mély öblöt, a szélére felhalmozhatjuk a kiásott iszapot vagy homokot. Szükségünk van még egy bejáratra is, ahol a más irányba menekülni nem tudó apró halak be tudnak úszni. Készítsünk a kezünk ügyében lévő dolgokból, illetve iszapból vagy homokból terelő falat, ami az öböl bejárata felé vezet. Majd igyekezzünk beterelni annyi kis halat, amennyit csak, tudunk.
Ha van damilunk és horgunk, akkor egy egyszerű módszerrel egy fém (vagy műanyag) sörös vagy kólás dobozra rögzítve, majd pedig arra feltekerve tudjuk azt tárolni. Ez a módszer azért is jó, mert ha a hal nagyobb, mint amire számítottunk és kicsúszik a kezünkből a doboz akkor is a víz felszínén marad. Ez természetesen csak akkor igaz, ha a doboz nem lyukas… Horgot viszonylag egyszerűen tudunk készíteni akár csontból is, úszónak pedig akár egy kupakot is tudunk használni, ha a szükség úgy hozza.
A kisebb méretű halakat belezés nélkül is megsüthetjük nyárson, a nagyobbakat nyugodtan belezzük, ki majd pedig süssük meg őket lehetőségeink szerint fűszerezve. A belsőségeket pedig használjuk fel csalinak amennyiben lehetőségünk nyílik rá.
A vadászathoz hasonlóan a halászat, illetve a horgászat is engedélyhez kötött hazánkban. Így ezt is csak a megfelelő engedélyek birtokában végezzük.
Juhász Ákos és Heim Tankréd
Megjelent a Kaliber Különszám 2017 Ősz (31.) magazinban.