Felmerülhet a kérdés esti túrák, sátorozás, vagy akár biztonsági okok miatt az éjjellátók szükségessége.
Hőkamerát?
Éjjellátót? Digitálist, vagy hagyományost?
Ezen kérdések eldöntéséhez nézzük az alapvető eltéréseket:
A hőkamerák melett szól az alacsonyabb árfekvés, a sokoldalú felhasználhatóság, és a nappali üzemmód.( igaz, hogy a digitális éjjellátók is használhatóak nappal, de egy sima távcsővel többre megyünk.)
A hőkamerák a terepen fellelhető hőforrások hősugárzását érzékeli, nagy kontraszt megjelenítése van, és hiába bújik valaki az álcaháló alá, akkor is megtalálható:)
Hőkamera választásánál az alapvető tulajdonságok amire érdemes figyelni:
Képfrissítés (minimum 25Hz)
Felbontás (320X240 pixel)
Élességállítás.
Éjjellátók
Csoportosíthatjuk őket a működési elvük alapján, vagy felépítésük szerint:
Hagyományos-digitális,Aktív -passzív.
A hagyományos éjjellátók esetében álltalában monochrome kijelzővel találkozhatunk, ha beletekintünk, egy domború, kör alakú képet látunk, mely élessége a zsélei felé kezd elhomályosodni, míg a digitálisok képe egységes, a széleknél is éles, igazm hogy a betekintési szögm a belátott tér jóval kisebb.
A passzív készülékek a természetes minimális fényeket erősítik fel, ezálltal teljes sötétségben való alkalmazásuk lehetetlen.
Az aktív rendszerek beépíttett, vagy külső fényvetőt alkalmaznak, teljes sötétségben is használhatóak, viszont ” bemérhető”, tehát a használója felfedi pozícióját.
A hagyományos rendszereket a nappali bekapcsolás tönkreteszi, míg a digitálisok jobban tolerálják ezt.
Összességében jó ha mindkét eszköz a rendelkezésünkre áll, digitális éjjellátót, hőkamerát már 40000 Ft-tól beszerezhetünk,sőtt az okostelefonok között találhatunk olyan tipusokat, amik beépített hőkamerával rendelkeznek.
Karácsonyi ajándéknak sem rossz ötlet.