4+1 tipp a lakásvédelemről
1, A udvarra más szabály vonatkozik!
Mindig azt szoktam mondani, hogy az udvar az a hely, amit lakásvédelmi szituációban nem feltétlenül kell elsődlegesen figyelembe venni. Miért? Azért mert a legrosszabb eshetőségre kell felkészülni, ez pedig az épületen belül történő behatolás. Ráadásul teljesen mást mond a BTK 22. §-a az udvaron belüli jogos védelmi helyzetről, mint a lakáson belüliről:
(2) A jogtalan támadást úgy kell tekinteni, mintha az a védekező életének kioltására is irányult volna, ha
a) azt személy ellen
…
követik el,
b) az a lakásba
…
történő jogtalan behatolás, vagy
c) az a lakáshoz tartozó bekerített helyre fegyveresen történő jogtalan behatolás.
(3) Nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.
(4) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.
Tehát csak a fegyveresen történő behatolást tekinti automatikusan az élet kioltása ellen irányuló támadásnak a BTK 22.§-az udvaron, azt talán a kedves olvasó is tudja, hogy ez fegyverrel, fegyvernek látszó tárggyal vagy robbanóanyaggal valósítható meg.
2, Higgadtság és együttműködés a család részéről
Sokan vannak abban a tévhitben, hogy a fegyveres lakásvédelem valami féle házi „rambó”-zás, holott nem az! Ha a család többi tagja nem hajlandó együttműködik veled, akkor rájuk is veszéllyel lehetsz! Had mondjak egy példát: néhány napja egy 4 különböző korú gyermekkel rendelkező család keresett meg lakásvédelmi kérdésekkel. Viszont még akkor sem értette a szülő, hogy miért kell a családtagokat összegyűjteni egy helyre (a pánik szobának kinevezett helyiségbe), amikor már azt vázoltam fel neki, hogy a legkisebb gyermek elindul utána, akit esetleg támadónak is nézhet, ha nem világít rá zseblámpával…
Mindig jelöljünk ki pánik szobát és lehetőleg evakuáljuk oda a család tagjait! Legyen „B” terv arra az esetre, ha az egyik szülő éppen nem tartózkodik otthon, vonjuk be játékosan a kisebb gyerekeinket és bízzunk felelősség teljes feladatokat a nagyobb gyerekeinkre!
3, És lőn világosság!
Bármennyire is hihetetlen, a zseblámpa a második legfontosabb eszköz a lakásvédelemben. Példálózhatnék statisztikákkal, hogy a betörések hány százaléka történik éjszaka, de nincs ilyen jellegű nyilvános statisztika hazánkban. Viszont amit biztosan tudunk, hogy egyikünk sem született úgy, hogy éjszaka tökéletesen lát a sötétben. Legyen szó akár egy áramszünetről, akár arról, hogy az éjszaka közepén zajt hallunk a nappaliból a legegyszerűbb megoldás az, ha egy zseblámpával a kezünkben (a második esetnél értelem szerűen ezt az önvédelmi eszközünkkel kiegészítve) indulunk útnak. Miért? Egyrészt azért mert ez kevésbé feltűnő, mint az esetenként több száz wattos izzók fénye, a szobákban alvó gyerekeket sem keltjük fel vele (már ha éppen nem egy feltételezett behatolásról van szó). És ami a legfontosabb az, hogy egy zseblámpa a saját látásunkat sem befolyásolja!
Biztosan kapcsolt már fel szobai „nagy” lámpát az éjszaka közepén. Bizony ilyenkor hosszú másodpercekbe telik, amíg a lámpától elvakított szem visszanyeri a korábbi látóképességét, ez idő alatt védtelenek és sebezhetőek leszünk!
4, Ne csak egyféleképpen védekezzünk!
Szintén egy ügyfélen keresztül szerzett tapasztalat az, hogy néha még a legjobbnak mondott biztonsági rendszerekben is lehet hiba. Egy riasztó rendszereket és biztonsági ajtókat beszerelő szakember keresett fel azzal, hogy önvédelmi eszközt keres, mert miközben a család minden tagja az emeleten aludt, közben a fél földszintet „kipakolták”. Pedig több százezer forint volt a biztonsági ajtó, rengeteg kamera és egyéb eszköz van telepítve, mégis bejöttek! Sosem derült ki, hogy sikerült bejutnia a betörőnek, mert természetesen feljelentés nem történt, hiszen akkor oda lenne a vállalkozó presztízse.
Mindig több lépcsőt (több elemet) kell beépíteni a lakásvédelembe. Ilyen a biztonsági ajtó, kamera, kémlelőnyílás, biztonsági üvegek az ablakokon, stb. De mindez semmit sem ér, ha a legnagyobb veszélyforrás maga a lakó, hiszen ő az aki nem csukja be az ajtót, vagy nem kapcsolja be a riasztót, stb…
+1, A folyadéksugár kilövő az új sláger
Az évtizedeken át tartó agymosás hatására rengetegen rettegnek egy tárgytól, ennek a tárgynak a neve a FEGYVER… Sok barátnő, feleség kap szinte már-már pánikrohamot, ha szóba kerül a fegyveres lakásvédelem. De! Itt az új sláger a folyadéksugár kilövő eszköz, ami alakját tekintve ugyan hasonlít a fegyverekre de (csak) ingerlő hatású folyadékot „spriccel” ki magából. Igen a működési elve leegyszerűsítve hasonlít a vízi pisztolyhoz, de annál sokkal hatékonyabb, hiszen a folyadék paprika (azaz capsaicin) kivonatot tartalmaz. Ez gyakorlatilag megegyezik a paprika spray-kben, illetve a paprika töltényekben használt hatóanyaggal, a különbség az lesz, hogy nem gáz, hanem folyadék halmazállapotú. Tehát nem terül szét a levegőben, hanem a hatóanyag egy viszonylag kis átmérőjű körben koncentrálódik a támadó arcán. Igen! Ezzel bizony tényleg célozni és gyakorolni kell!
Juhász Ákos