Állattartás prepper szemmel – a Tyúk
Alábbi cikksorozatunkban a túlélés szempontjából jelentős háztáji állatokat fogjuk sorra venni. Ugyan a klasszikus TÚLÉLÉS alatt az ember azt értelmezi, hogy hogyan kell túlélni az adott pár órát, napot, amíg meg nem menekül és vissza nem tér a civilizált környezetébe, de mi van akkor, ha a civilizált környezet megy el a fejed fölül? Természetesen lehet készletezni élelmet akár napokra, hetekre elegendőt, ami az esetek 90%-át le is fedi, hiszen pár nap alatt visszatérnek a közszolgáltatások nagyobb üzemzavar esetén is. Illetve ha el kell, hagyjuk lakhelyünk, akkor ezek könnyebben mobilizálhatóak: be lehet dobni a hátizsákba pár konzervet egy üveg vízzel, és irány a nagyvilág. De mi van, ha nem? Ha elmúlik pár nap, egy hét, és még mindig nem látszik a fény az alagút végén…
Tekintsünk el azoktól az éhhalál közeli megoldásoktól, miszerint a tengerimalac Dél-Amerikában kedvelt csemege (tehát ehető), illetve a gyerek lógófülű dísznyula nyúzás után szintén pont ugyanolyan finom lehet, mint a rendes házinyúl, csak kisebb adag… De azért ezek működő alternatívák lehetnek a panellakók számára, bár a takarmányozás igényelhet néhány kreatív megoldást, mint pl. szénagyűjtés a parkban, stb.
Cikksorozatomban inkább a teljesen jól bevált, tanyasi, háztáji állatokat fogom megvizsgálni prepper szempontból. Azokat, amiket akkor is érdemes és lehet tartani, ha teljes a világbéke, de a kertes házban megoldható a tartásuk az udvaron. Sok esetben lehet ez a nagyobb, iskoláskorú gyermek feladata is (alkalmanként szülői segítséggel), kifejezetten jó hatással lesz a gyermekre is! Pl. egy pár tyúkot megetetni nem tart tovább, mint mondjuk az aranyhalat, de sokkal interaktívabb jószág, és sokkal hasznosabb is! Kezdjük is rögtön a tyúkokkal!
A prepper családok legjobb barátja – a tyúk
Tegyük fel, hogy kezdő prepperként egy kertes házban élsz. Anyuka nevelgeti a magas ágyásban vagy pár cserépben, virágállványon a néhány fűszernövényét, vagy a pár paradicsom/paprika palántáját, van egy kutyád/macskád, és ennyi. Van egy udvarod, de igazából csak a füvet nyírod… Esetleg van pár gyümölcsfád. Az udvar egy sarkát könnyen és olcsón le lehet keríteni. ha szerzel pár egyutas raklapot (olyan 300 Ft körül van darabja) és egy kis tekercs csibehálót, egy hétvégi délután klassz tyúkudvar keríthető le az udvar sarkán. Legyen nekik nyílt kapirgáló rész, egy kis fedett, szélvédett rész, ha esne az eső… Érdemes vékony ágakból ülő rudakat is szerkeszteni nekik, valamint az előzőleg levágott füved, ha beszáradt, remek aljadzó is lehet. Milyen tyúkot vegyél? A legjobb választás venni 10 db letojt tyúkot valahonnan (vidéken szokták hirdetni), húsvét után. Ekkor már kellemesen jó az idő (kivéve, ha szánkón jött a húsvéti nyuszi), tehát nem fáznak meg rögtön az első nap. Ezek kifejezetten olcsók, 10 db kb. 5000 Ft körül lesz, és ha veszel egy zsák apró szemű gabonát, vagy kukoricadarát nekik, még mindig nem tart az egész projekt 10.000 Ft-nál… A pipik kifejezetten rondák lesznek, tollseprűhöz hasonlatosak, és kellhet nekik egy-két nap, mire megszokják a szabad, tyúkbarát környezetet.
Némi elhullás is megeshet, viszont az első napokban (amíg még dolgozik a szervezetükben a tojótáp) bőséggel fognak adni tojást! Fokozatosan szabad csak nekik friss zöldet adni, de nagyon meg fogják hálálni! Néhány hét alatt kikupálódnak, megtollasodnak, ismét megjön a kedvük tojni, megszokják az embert, és igazán kezes, hálás kis jószágok lesznek. Nyáron a lenyírt fű, a konyhai maradék, hullás gyümölcs és a természetes rovarmennyiség mellett alig kell pluszban etetni őket, inkább csak a víz folyamatos meglétéről kell gondoskodni. A gyerekek napi feladata lehet az etetés, itatás és a tojás összeszedése! Mindez napi 5-10 perc, és de ha van tojás, az nagy sikerélmény! 10 tyúk jellemzően kétnaponta tojik, tehát napi 5 tojással számolhatsz, ami egy család tojásszükségletét könnyedén fedezi! Ez persze lehet több és kevesebb is, ha nyár közepén napi 10 tojást szedsz össze, ne lepődj meg, gyűjts üres tojástartókat a boltokból. Végül a feleslegből adhatsz a szomszédnak, a nagyszülőknek, a tesódéknak… A tojás ideális cserealap, konvertibilis, és jól porciózható fizetőeszköz lehet a szűkebb időkben! Hűtés nélkül, a ház hűvösebb sarkában hetekig is eláll, de ha tartósítani akarod, akkor gyúrjatok tarhonyát!
Ha beköszönt az ősz, és közeleg a tél (mármint jönnek az első fagyok és a hó), akkor el kell dönteni, akarod-e kiteleltetni őket. Ha a feltételek adottak (takarmány, tyúkól), akkor érdemes elgondolkodni rajta, de ha nem, akkor egyesével-kettesével érdemes levágni őket. Télen, a hóban-fagyban azért nem akkora móka vesződni velük a gyereknek se, a komoly hideg az állatokat is megviseli, és ilyen korra a tojással is leállnak. A letojt tyúkok amúgy sem sok-sok éves tartásra kitenyésztett hibridek… Az egész nyáron és ősszel a szabadban, sok zöldön nevelkedett pipik húsa nagyon jó ízű és egészségesen tápláló lesz, hiszen ősz végére lesz ereje teljében az állat! Egy-két tyúk húsa pedig egy családi ebéd-vacsora adag, tehát jól adagolható húsforrás akkor is, ha nincs hűtőd (mert nincs áram), a frissen főzött pörkölt a hűvösre kitéve egy lefedett lábasban pár napig eláll.
Teleltetés
Ha pedig adottak a lehetőségek, és hosszabb távra terveznél mindenképp, akkor érdemes fiatal tojójércéket venni. Ezek ugyan valamelyest drágábbak, és fiatalon még nem tojnak rögtön, de tartósan lehet velük tervezni, hiszen akár egy évtizeden át lehetnek hű társaid. Télire zártabb tyúkól, aljadzó, felhalmozott téli takarmány kell, és napfényszegény, hideg időben a tojáshaszon is szünetel.
Ha pedig kakast is szeretnél, hogy kikeltethető tojásaid legyenek, ahhoz mélyebb ismeretek, magasabb szintű feltételek kellenek. Ugyanakkor a kakas kukorékolása messzire hallatszik! Ha vizes területen élsz, akkor érdemes vízi szárnyasokkal foglalkozni, de azok bár nagyobbak, és kevésbé tojnak, büdösebbek és hangosabbak, ami a szomszédok, és a kéretlen kíváncsiskodók miatt problémás lehet. Ha az erdei menedéked környékén táboroztatnál fehérjeforrást, és nem a tojás a fő haszonvételi szempont, akkor a gyöngytyúk eszményi ridegtartásra, kakassal kombinálva a folyamatos utánpótlást is elég önállóan megoldják maguk, ha a környezet eléggé bokros/fás. Ott etetéssel-itatással fogod a magad környezetében tartani őket, de trükkös lesz, hogy meginvitáld az egyiket ebédre… Viszont fán ülve remek riasztók is, hiszen akár a kutyánál is éberebbek, és az idegent (vagy téged…) hangos hangjelzéssel jelzik!
A tyúkok trágyája komposztálható, de azt kapirgálással ők maguk bedolgozzák a talajba nagyrészt, miközben a tyúkudvart gyom és rovar mentesítik! A tyúkvágáskor keletkezett belsőségek (bél) pedig a kutya/macska kedvelt eledele. Szükség esetén a toll is felhasználható (ha tiszta) pl. ruhabélésbe, párnába…
Saját tapasztalatból kijelenthetem, hogy a tyúktartás a kezdő prepperek igen hálás, könnyen sikerélményekkel és normál életvitel mellett is sűrű, kis haszonnal (tojás) kecsegtető tevékenysége! A kettős haszonvétel miatt a család fontos és gazdaságos, jól adagolható fehérjeforrása! Kis befektetéssel akár remek állandó nyári program lehet a gyerekeknek a tanszünetre (ha csak pár hónapig akarsz ezzel foglalkozni)! Lehet akár a gyerek nyári vállalkozása is (meghitelezed neki a kezdőtőkét, majd a saját gyerekedtől veszed a tojást, nem a boltból, így neki saját kis bevétele lesz)! Ha pedig netán menet közben jön a világvége, akkor nem csak egy zsáknyi konzervvel nézel ki a világba, hanem egy fontos cserealapot termelő kis háztáji gazdasággal!
Szőrös Zoltán
A szerző prepper, őstermelő
Kapcsolódó szakirodalom:
Háztáji állattartás- A baromfi
http://jaszlajosmizse.hu/a-haztaji-haszon-allattartas-12-resz/