SHTF (when Shit Hits The Fan) – Magyar fordításban „Amikor sz*r kerül a ventillátorba”, tehát megváltozik a mindennapi életvitelünk valami külső behatás miatt.
SHTF helyzet lehet akár a munkahelyünk elvesztése, egy gazdasági válság is, a kiváltó okokat és a lehetőségeket hosszan lehetne sorolni. Vannak, akik tényleg extrém dolgokban hisznek, ilyen volt a Niburu bolygó körüli hisztéria, vagy a Maja világvége. Nem kell elmennünk az extrémitás ilyen formájáig. Elég, ha csak megnézzük, hogy milyen a jelenlegi helyzetünk, milyen korábbi problémáink adódtak és mik adódhatnak a jövőben. Természetesen készíthetünk tervet földrengés, földcsuszamlás, cunami vagy szökő ár túlélésére is. E természeti csapások hazánkban való kialakulásának veszélye majdhogynem egyenlő a nullával. Hazánkban például 1763-ban volt a valaha legnagyobb földrengés Komáromban, melynek erőssége Richter-skála szerint 6,3-as volt. 2013 óta nem is volt nagyobb (4-es fokozat feletti) földrengés Magyarországon. Érdemes elgondolkoznunk egy esetleges újabb gazdasági válság hatásán, vagy egy globális méretű járványon, a nyugat Európában lassan már mindennapos terrortámadásokról nem is beszélve.
Összességében elmondhatjuk, hogy ez elektromos hálózat hosszú távú kiiktatása okozhatná a legnagyobb bajt. Miért? Mert életmódunk nagyban függ az elektromos áram meglététől. Háztartási eszközeink nagy része elektromos, az élelmiszereink nagyja hűtést igényel, a magasan lévő otthonok víz ellátása csak szivattyúk segítségével érhető el, ehhez hasonló probléma szennyvíz átemelő szivattyúk működése, sőt a téli fűtési szezonban a forró víz a hő központokból az otthonokba való eljuttatása is elektromos áramot igényel. Áram nélkül, nem tudunk bankkártyával, hanem csak kézpénzzel vásárolni az üzletekben, már ha azok egyáltalán kinyitnak, az itt található hűtők leolvadnak, a bennük tárolt áruk megromlanak, a tömegközlekedés leáll, emberek rekednek liftekben. Az áramellátás megszűnése után 24 órán belül összeomlik a távközlési hálózat is, mert a mobiltornyok bár rendelkeznek akkumulátorral, a nagy terhelést nem bírnák hosszú távon hálózati áramforrás nélkül. Általánosságban elmondható tehát, hogy ha hosszú távon megszűnik az áramellátás, akkor a rendszer összeomlik.
Maga a SHFT helyzet bárhol és bármikor bekövetkezhet, ezért nem árt, ha több különböző tervvel rendelkezünk a különféle lehetséges szituációkra. Hogy jutunk ki a munkahelyünkről? Hogy jutunk el az autónkig? Hogy jutunk haza? Ha bekövetkezett az SHTF szituáció és kénytelenek vagyunk azonnal elindulni hazafelé, keressük mindig a legkisebb ellenállást és ennek megfelelően módosítsuk egyéni tervünket. Otthon mit teszünk? Hová megyünk? Stb.