Faszén készítés
Ahhoz, hogy steril vízszűrőt tudjunk készíteni először steril faszenet, kellene előállítanunk, erre sok lehetőség a természetben nem adódik. Ellenben faszenet bármikor tudunk készíteni, ami hasonló tulajdonságokkal fog bírni. Ehhez vagy egy fedővel zárható fém edényt vagy a faszén égetők által használt boksát tudjuk lekicsinyíteni.
Amennyiben van fém edényünk (pl.: üres, előtte már kitisztított és kiégetett festékes vödör) akkor annak mélységére várjunk fel száraz keményfát (pl.: akác, tölgy, bükk, gyertyán), majd pedig hántoljuk le, illetve hasítsuk szét. Pakoljuk meg az edényünket majd pedig a tetejére szúrjunk, egy lukat ahol a fagáz távozhat, és tegyük rá a tetőt. Lobogó tűzre tegyük fel a dobozt, amiből a lukon keresztül elkezd távozni a fagáz ami, begyullad, ettől kinézetre a dobozunk olyan lesz, mint egy lángoló olajfúró torony, de nem kell megijedni. Amikor a dobozban lévő fa teljesen elszenesedik, megszűnik a fagáztermelés, kialszik a doboz tetején a láng. Ekkor vegyük le a dobozt a tűzről és tegyük félre, hogy teljesen kihűljön. Ha még meleg állapotban nyitjuk ki, oxigént kap és felparázslik, gyakorlatilag elég.
A második lehetőség a boksa, amit lekicsinyítünk, hiszen nekünk jóval kevesebb faszénre van szükségünk.Ásunk egy mélyedést, amibe tüzet rakunk, hagyunk parázsig leégni, ezt pakoljuk meg keményfával és fedjük be a földdel. Így egy füst nélküli égés következik be, mint a boksáknál. Amikor a föld kívülről teljesen kihűlt (ez az idő a mérettől függően több óra vagy nap is lehet) óvatosan bontsuk meg a földkupacot és vegyük ki az elkészült faszenet. Amennyiben ilyenkor a faszén még túl meleg, a fém edényes módszerhez hasonlóan felizzik és elég.
Juhász Ákos és Heim Tankréd
Megjelent a Kaliber Különszám 2017 Tavasz (29.) számában.