Túlélés.hu

Spyderco Native III – 2.rész

A Spyderco általános célú, mindennapi munka és önvédelmi késéről szóló cikkünk második részében (az első részt itt találod) a technikát működés közben láthatjuk, a tesztek következnek

5, Az övklip:

A markolat jobb oldalán található egy rozsdaálló acéldrótból készült, 1 mm vastag övklip. Ez kellően stabilan rögzíti a kést (akár fejjel lefelé is!) a zsebben vagy ruházaton. Ráadásul át lehet szerelni a másik oldalra, ami balkezesek számára nagyon jól jöhet!
Sokan szidják ezt a drótklipet, mondván, nem elég stabil. Szerintem tévednek, mert amellett, hogy sokkal kevésbé feltűnő, mint a megszokott szélesebb övklipek, mégis erősen rögzít.
A klip keménysége optimális, gyorsan elő lehet venni a kést, ha szükség van rá.

6, Gyakorlatban:

A Native III a gyári éllel gyönyörűen szelte a papírt, borotválta a szőrt. Fúrni szintén jól lehet vele (ez szvsz majd’ minden drop/spear point heggyel rendelkező késre igaz). Végre egy egykezes, amit a kiváló pengeanyag miatt a keményebb faanyagoktól sem kell félteni!

A konyhában is jól megállja a helyét (pedig a Native III már csak kis mérete miatt sem konyhakés). A paradicsom és hagymaszeletelésben, zöldségtisztításban kiválóan teljesített. Azért kenyeret szelni ne ezzel a késsel kezdjünk lehetőleg – az ujjakra pedig nagyon vigyázni, és legyen kéznél mindig ragtapasz!
A penge élét tartsuk távol fém, üveg és porcelánfelületektől, hacsak nem vagyunk megszállott késélezők. (Ne feledjük, nem gyémántból van a penge!) A konyhában mindig használjunk vágódeszkát, ez a higiénia szempontjából is fontos – és kíméli a konyhabútort is.
Használat után mindig alaposan öblítsük le a pengét, majd töröljük szárazra. Ezzel a rozsdának esélyt sem adunk (ne feledjük, valóban rozsdaálló pengét eddig csak titánból és porcelánból készítettek. 😉

Durva tesztek:

A relatív vékony penge ellenére a 2 cm vastag fenyődeszkába vágást és kihúzást sérülés nélkül kibírta. A kés “megcsavarását” is elviselte, ~15 fokos elfordítás után kiugrott a deszkából, a penge nem deformálódott.
Faragásban is kitűnően teljesített: keményfából nyársvég készítés után is használható tollaságat lehetett vele készíteni, ez erdei tűzgyújtáskor rendkívül hasznos. Hántolni szinte gyerekjáték volt a Native III-mal. Itt jött igazán jól a penge és a markolat között kialakított másodlagos ujjvédő!
Azért azt meg kell jegyeznem, hogy nem olyan könnyű a kis késsel dolgozni, mint egy erre tervezett vékony pengéjú, skandináv élű késsel, de alkalmas a feladatra.
A következő feladat száraz fenyőrönkből gyújtósnak való készítés volt, ezt egy fadorong segítségével, sérülés nélkül sikerült végrehajtani. Terepen kipróbáltam több vastagabb lefűrészelt ágon is, ott sem okozott csalódást.
Egyébként kifejezetten nem ajánlom ilyesmire használni a zsebkéseket, nem tesz jót a zárszerkezetnek! Viszont szükséghelyzetben egy alternatíva lehet tűzgyújtáshoz.
Hogy a kemény műanyagok se maradjanak ki a repertoárból, egy vékony pneumatikus vezetékdarabot ujjnyi darabokra vagdostam, a kés hegyrészét függőlegesen az anyagra nyomva.
A kés élén még mindig semmi nyoma tompulásnak vagy csorbulásnak…
Ezek után egy 5 mm vastag katonai bőröv-darabot erőlködés nélkül felszeleteltem vele – mintha csak parizer lett volna…
Végül 15 összefogott A4-es papírlapot fecnikre vágtam. A szőrt még mindig könnyedén borotválta, sérülés nem látszott az élen. Ez bizony szép teljesítmény, a legtöbb egykezes zsebkésemet ennyi igénybevétel után már jó párszor meg kellett húzni fenőacélon!
Tapasztalataim szerint vékony (sodrott) elektromos kábelt, műanyag kötegelőanyagot szintén lehet a Native III-mal vagdosni, de ez nem tesz jót az éltartásának, sűrűbben kell fenni és élezni.
Puhafémeket (pl 1 mm-nél vastagabb tömör réz/alu kébelt), üvegszálas anyagokat, vasszöget nem vagdostam a késsel, és nem is ajánlom senkinek! Aki ilyen anyagokkal dolgozik, vegyen inkább erre alkalmas célszerszámot! Szükség esetén persze minden kés használható ilyesmire is, de rövid távon sem tesz jót nekik…

6, Összegezve:

A Native III egy kiváló vágóeszköz: valóban jól használható munkakés, ami kialakítása miatt akár önvédelmi szerepkörben is használható lehet. Általános napi feladatokra tervezték, a hétköznapi életben előforduló feladatokra tökéletesen elég is. Dobozt bontogatni, zsemlét felvágni vagy pizzát szeletelni nem kell jobb, de műanyagot, zsineget vagdosni, farigcsálni is kiváló.
Az utcán és a munkahelyen ráadásul nem feltűnő. – pengehossza miatt a rend őrei sem köthetnek bele és nem kapnak szívrohamot a kollégák, ha az ember előveszi az irodában vagy az étkezőben…
Kezdőknek és kések terén jártasabbaknak is jó szívvel tudom ajánlani. Ez egy kis kés, ami a nagyok előnyeivel is rendelkezik!

Most először fordul elő, hogy egy zsebkésről negatívumot szinte nem is tudok róla mondani! (A Native III kategóriájában nagyon magasra tette a mércét…)
Az árával kapcsolatban el kell mondani, hogy az európai (és különösen a magyarországi) árak meglehetősen magasak, bár az utóbbi évben jelentősen mérséklődtek.

Jó ideig a kis Native III-at vittem magammal mindenhova, hétköznapi feladatoktól a túrákig.
Elmondhatom, hogy terepre egy nagyobb kés (esetleg egy kézifűrész) mellett is nagyon jó hasznát vehetjük, ha nem akarunk egy tankhadosztálynyi acélt magunkkal cipelni.

Mit javítanék a kis késen a gyártó helyében? Pár dolog jut eszembe, amivel még jobbá lehetne tenni: a penge tengelyét oldható kötésűre cserélném, nylon vagy foszforbronz perselyeket tennék a penge és a markolat közé a finomabb nyitásért, valamint a nyitófurat átmérőjét megnövelném legalább 1 mm-rel.
Aki fémmerevítést, kicsivel nagyobb élhosszt, nagyobb nyitófuratot és laposabb markolatot szeretne ugyanebben a méretben, annak a nemrég gyártásba került Spyderco Delica 4 modellt ajánlom a figyelmébe.

Tóth Péter aka Golbat

Technikai adatok:
Spyderco Native III
Teljes hossz: 179 mm
Becsukott hossz: 101 mm
Pengehossz: 79 mm
Élhossz: 66 mm
Pengevastagság: 3 mm
Max. magasság: 35 mm
Max. szélesség: 15,5 mm
Linkek: http://www.spyderco.com/

Megjelent a Kaliber 2007 Július (111.) számában.