SZMERS-3 – Halál a Kémekre!
Nem szeretem az “orosz mániát”. Sokan még ma is meg vannak győződve a primitív orosz technológia fölényéről. Valljuk be, azért ebben van valami. NATO kiképzést kapott katonaként (Belgium, Franciaország, Norvégia, Olaszország és a Csehek), egy pillanatig sem gondolkodnék azon, hogy egy AK-t, vagy egy modern nyugati fegyvert válasszak harcban. AK-t! Büszkeségem, Sandhurtsban kiképzett, volt hallgatóm (Benei Ferenc) mesélte, hogy, angliában feladata volt bemutatni az AK szétszerelését. A normaidőn belül jóval végzett. Ennyi ? Kérdezték. A válasz: igen, ennyi. Pár acéldarab, mely a világ talán legjobb fegyvere.
Nos. Jön hidegfegyver testvére a SzMERS 3
Nagy vas
A második világháborúban alakult ki az a vélemény, hogy az oroszok enyhén szólva is elnagyolt kivitelű, de nagyon erős, elnyűhetetlen eszközöket gyártanak. “Nem sajnálják belőle az anyagot.” A hidegháború időszakában Nyugattól elzárt kis országunkban tovább erősödött ez a vélemény. Voltaképpen két okra vezethető vissza ez a hit. Először is, ezek az eszközök valóban nagyon erősek és sokszor szellemesek voltak, legyen szó karóráról, vagy páncélozott szállító harcjárműről. Elegendő a híres AK-ra gondolni. Nem véletlen, hogy Irakban megismétlődött a vietnami szindróma, vagyis sok GI (az amerikai gyalogos beceneve) szerzett egy AK-t az M16 mellé, vagy inkább helyett. Ezt egyébként két dolog indokolta. Először is az amerikaiak nem látták el gépkarabéllyal minden katonájukat (pl. harckocsi kezelőszemélyzete). Másodszor az AK-k megállító ereje jobbnak tűnt rövid távon belül, mint az M-16A2-jé.
Mindemellett hazánkban bizonyos illúziók is élnek az Orosz harci technika iránt. Rengeteg ember van arról meggyőződve, hogy az AK szurony egy kiváló kés, sőt túlélő kés. Valójában azzal az amerikai szakemberrel értek egyet, aki azt írta, hogy “némi sajnálatot érzek azok a srácok iránt, akiknek ilyen fegyverrel kell harcba indulnia.”.
Amerika kedvence
ost azonban kezembe, sőt, mi több tulajdonomba került egy izgalmas orosz kés, amelyet Igor Szkrilev tervezett. Nevéhez fűződik a híres Szpecnyáz Machete megalkotása is. Nem véletlen tehát, hogy a Tactical Knives magazin egyik 2002-es vezércikkének a SZMERS 3 volt az illusztrációja. Később egy egész cikket is szenteltek az öt tagból álló kés családnak. E magazinról tudni kell, hogy kiváló információkkal rendelkező szakírói vannak, és alapkiadványnak tekinthető, de tesztjeik egyoldalúak. Magyarul, szinte soha nem mutatják be a kés negatívumait. A SZMERS késcsaládról is elég semmitmondó írás jelent meg. Ezért is érdekelt, hogy mit tud ez a meglepő formájú katonai kés.
Mi a meglepő ebben az egyszerűnek tűnő késben? Az, hogy nincs benne semmi extra. Első ránézésre egy sima puukko. Aki nem ért a késekhez, és nem ismeri a puukkok fantasztikus képességeit, nem is foglalkozik tovább vele. Mint többször írtam, a második Öbölháború hihetetlen fellendülést váltott ki a késiparban. Egymás sarkát tapossák Amerikában a késeket és bicskákat gyártó cégek a harcoló katonáknak szánt fegyverekkel. Mindent megadnak egy képért, amelyen a sivatagi rózsaszín ruhában álló XXI. századi harcosok kezükben tartják késüket. Na itt, a sok szupercsoda mellett nem sok esélye lenne a SZMERS-nek. Jellemző tévedés.
Az én késem a család középső tagja a SZMERS-3. Mint írtam egy puukko, amely típus már több háborúban bizonyított. Ilyen kést használt Vietnamban a híressé vált finn Larry Thorne kapitány is. Érdemes róla pár szót ejteni. A Téli háború idején a Szovjet vonalak mögött vezetett egy Sissi egységet. A Sissiket hívták a Vörös katonák fehér halálnak. A második világháború után jobbnak látta elmenekülni a szovjet befolyás alá kerülő hazájából. 1954-ben az USA különleges erőinek tagja lett. A veterán 1965-ben tűnt el alakulatával Laoszban.
Orosz puukko
A puukkóról tudjuk, hogy kiváló fegyver is. A SZMERS 3 ráadásul keskeny pengés változat, amelyet a hétköznapi nyelvben hibásan tőrnek szokás nevezni. E nevet indokolják a képzetlenebbek számára a penge arányai. Hossza 123 mm, szélessége 29 mm. Vagyis hosszú, keskeny penge. Ráadásul enyhén keskenyedve indul a penge a hegy felé, s e közeledés folyamatosan tart az ívelt részig. A szúrást két további elem is segíti. Hegye lágyan felívelve kiváló behatolást biztosít. Másrészt, ezen a késen mutatható be talán a legjobban, hogy a tükröt úgy alakították ki, olyan harmonikussá tették átmenetét a pengébe, hogy a késszúrási hossza 15 mm-rel nagyobb vágási hosszánál (ebbe nem számítottam bele az él íve miatti kerületet). Igazi harci penge. Ezen minősítés ellen hat azonban, hogy nincs keresztvasa, sőt kézvédője sem. A markolat kiképzése és egy különös, máshol általam nem látott elem segíti a fogást szúrásnál. Ez az elem a penge keresztbordázata, amely ujjtámaszként működik. De hisz ez ismert megoldás! Igen, de nem alul, a tükrén! Döfésnél úgy kell fogni ezt a kést, hogy a viszonylag rövid, 95mm hosszú markolat gombja a tenyerünk hüvelykujj alatti párnájába simuljon, miközben mutató ujjunkat alulról ráfeszítjük a tükör bordázatára.
Másra is jó ez a megoldás, és itt már a túlélésnél tartunk. A kést megfordítva hüvelykünket tehetjük a bordákra, s ez már a vadászatban, nyúzásban segít. Vizsgáljuk meg ilyen szempontból is a kést, és meglátjuk, miért szerepel itt, a katonai túlélő kések között.
Kézzel finomított markolat
Markolata orosz gyártmányú, a vegyi anyagok hatását jól tűrő EDI-1352-es műgumiból készült. Figyelmesebben tanulmányozva kiderül, hogy a pengével tökéletesen egybeillesztett markolatkupakhoz kézzel, vágószerszámmal faragták hozzá a markolatot. A markolat előretoló típus. Alul hátrafelé kihasasodik. Legkeskenyebb részén, a markolatkupaknál 25 mm, legszélesebb kiterjedésénél 34 mm. Ennek aljánál lévő hullámvölgyből indul ki a markolatgomb. Háta az igen ritka púpos fajta. Az egész valami egészen különleges fogást ad. Nekem tökéletes. Ha ehhez hozzászámítjuk a nedvesség elvezető csatornákat, nyugodtan kijelenthetjük, hogy nem lehet jobbat készíteni. A markolatgomb acélból van. Alkalmas kalapálásra, és pici csúcsa nem alkalmas törésre.
Tapintás alapján úgy tűnik, hogy nagyon széles a markolattüskéje. Gyakorlatilag kitölti a minden irányba szélesedő markolatot. Természetesen rendelkezik csuklószíj tartó furattal is.
Halál a Kémekre!
A homokfúvással tompított fényű pengét az egyik oldalon Szpecnáz (Vojszka Szpecialnoje Naznacsenyija – Különleges Rendeltetésű Csapatok) repülő denevér emblémájával díszítették. A másik oldalon a SZMERS név található, mely a második világháborúban, 1943-ban vált ismertté. A SMERS alapvetően kémelhárító tevékenységre létrehozott szervezet volt. SZMERS (“Smerty spionam – halál a kémekre” rövidítése, mely a Szovjet katonai elhárítás elnevezése az 1943-tól, 1945-ig terjedő időszakban. Pontos megnevezése a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége Honvédelmi Bizottságának “Szmers” Kémelhárítása. A SZMERS szervei közvetlenül a legfelsőbb Főparancsnokhoz, a Honvédelmi Népbiztossághoz, J.V. Sztálinhoz tartoztak.
Brutálisan erős
A kés e szervezetekhez méltóan brutálisan erős. Vastagsága 5,6 mm. Foka gyárilag alkalmas kaparóélként való használatra. Anyaga egyes források szerint 50X14MO rozsdaálló acél, amelynek összetétele 0,5% szén, 14 króm, 1 molibdén, 1 vanádium. Más leírás szerint differenciáltan edzett szénacél, melynek háta 50, éle 60 Rc kemény.
Egyszerű, jó tok tartozik hozzá. Tépőzáras bújtatója széles sávban szabályozható. Oldalán lévő Szpecnaz emblémás kiegészítő bújtató lehetővé teszi, hogy málharendszer vállrészére szereljük. Egy kis bőr rátét szolgál támaszul hüvelykujjunknak, a kés kitolásánál. A skandináv tok sajnos nem rendelkezik a kést megfogó elemmel. A SZMERS-t csupán a bőr szorítása és a gravitáció tartja, így nem lehet lefelé lógatni. Amúgy kísértetiesen hasonlít a finn Ranger M95 puukko tokjára.
Borotva
A kés gyári állapotában vitte a szőrt. Ez azonban nem sokat jelent. Gyakori jelenség, hogy az élvonalon éles penge megbukik a teszteken, amikor erősebb anyagot kell vágni, mélyebben kell behatolni. A SZMERS-3 a tesztek során puukkoként működött. Nagyon jó volt vele dolgozni. Vágó-metsző képességében jelentős szerepe van a foktól induló bevezetőélnek és a nagyon széles 1,6mm-es, meredek vágóélszalagnak. Irányíthatósága egészen kiváló, ami arányait nézve meglepő (vastag, keskeny penge). A sajátos megoldás, vagyis az, hogy a markolat tovább folytatódik a markolatkupakon és a tükrön, jó fogásváltásokat, kézcsúsztatást biztosít a terepen.
Összességében meg vagyok lepve. E kés kidolgozása tökéletes. Még a rozsdaálló acél is egész jól utánélezhető. Kifejezetten szénacél tulajdonságokat mutatott. Azt kell mondanom, hogy még nem volt jobb katonai kés a kezemben. Láthatóan nagyon jó szúró, vagyis ölő képessége van. Ugyanakkor túlélő célra is kifejezetten kiváló. Valósággal önti a szikrát a Svéd Ranger Gyújtóból. Jó tulajdonsága a nagyon erős szerkezet.
Nekem hiányzik a kés fokáról is egy ujjtámaszként szolgáló borda. Kifejezetten hiba, hogy a tok nem fogja meg, csak tartja a kést.
Makrai “Ales” Tibor István
Megjelent a Kaliber 2006 November (103.) számban.